انجام موفقیت آمیزروش‌های غیرجراحی فیستول رگ‌های خون رسان قلب


دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به اینکه فیستول رگ‌های خون رسان قلب می تواند در بزرگسالان تنگی نفس، درد قفسه سینه و علائمی شبیه سکته قلبی را ایجاد کند، گفت: امروزه با استفاده از روش‌های غیر جراحی می‌توان این بیماران را با موفقیت بالا درمان کرد.

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری فارس، عطا فیروزی،دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران در آستانه برگزاری بیست و یکمین کنگره بین‌المللی تازه‌های قلب و عروق اظهار داشت: یکی از مباحثی که در این کنگره مورد بحث و گفت‌وگو قرار می‌گیرد بیماری‌های مادرزادی قلب و عروق در بزرگسالان همچون فیستول رگ‌های خون رسان قلب است.

وی افزود: فیستول رگ‌های خون‌رسان قلب در کودکان می‌تواند سبب نارسایی قلب و در بزرگسالان درد قفسه سینه، تنگی نفس را به همراه داشته باشد و علائم سکته قلبی را تقلید کند؛ البته مشکل چندان شایع نیست اما اختلال‌های زیادی را  می‌تواند به همراه داشته باشد.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران ادامه داد: در گذشته تنها روش درمانی برای افرادی که مبتلا به فیستول رگ‌های خون رسان قلب بودند جراحی باز بود که این جراحی کم‌خطر نبود اما سال‌های اخیر روش اینترونشن و غیر جراحی در این زمینه استفاده می‌شود.

 فیروزی با اشاره به اینکه در کشور ما تجربه‌های بسیار خوبی در روش‌های غیرجراحی و اینترونشن عروق قلب وجود دارد، گفت: در بیست و یکمین کنگره بین‌المللی تازه‌های قلب و عروق که قرار است تاریخ  ۲۹ مرداد تا ۱ شهریور در سالن همایش‌های بین المللی برج میلاد برگزار شود، جدیدترین دستاوردها در این زمینه مورد بحث و گفت‌وگو قرار می‌گیرد و پزشکان و متخصصان تجربیات خود را در این زمینه به اشتراک می‌گذارند.

وی گفت: هرچند که مشکل فیستول رگ‌های خون‌رسان قلب شیوع بالایی ندارند اما افراد در سنین جوان و پایین را می‌تواند درگیر کند که اگر درمان خوبی صورت گیرد، بیمار امر طبیعی خواهد داشت.
دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران خاطر نشان کرد: امروزه استفاده از روش‌های غیرجراحی غالباً با موفقیت همراه بوده و احتمال مرگ و میرها در بیماران بسیار کمتر از روش‌های جراحی باز است.

 بیست و یکمین کنگره تازه‌های قلب و عروق ۲۹ مرداد تا ۱ شهریور در سالن همایش‌های بین‌المللی برج میلاد با حضور میهمانان خارجی و داخلی و صاحبنظران برجسته برگزار خواهد شد.