فرصت های برابر برای تمام سنین


سازمان ملل در سال ۱۹۸۲ شورای جهانی سالمندی را تشکیل داد و در همان سال طرحی را برای تعیین یک روز جهانی برای سالمندان ارائه داد تا اینکه در سال ۱۹۹۰ این شورا اول اکتبر را روز جهانی سالمندان تعیین کرد.  به همین همه ساله درایران هفته ای تحت عنوان هفته ملی سالمند تعیین و برنامه های متنوعی به همین مناسبت برگزار می گردد. هر ساله از طرف سازمان جهانی شعاری برای این روز در نظر گرفته می‌شود.

هفته سالمند ،  از سوم تا نهم مهر ماه 1398 می باشد.

 شعار روز جهانی سالمند سال ۱۳۹۸  "فرصت های برابر برای تمام سنین"   است.

جمعيت سالمندان ايران به سرعت در حال افزايش است. در حال حاضر بيش از 5 ميليون نفر از ايرانيان در سنين سالمندي به سر مي ‌برند که بالغ بر 7.26 درصد از جمعيت کشور را تشکيل مي ‌دهند. تخمين زده مي ‌شود تا 20 سال آينده جمعيت سالمندان ايران به بيش از 10 درصد کل جمعيت کشور خواهد رسيد.

تغييرات فيزيولوژيک و ساختماني سيستم قلب و عروق در سالمندي عبارتند از ضخيم ‌تر شدن ديواره رگ ‌ها، کاهش توان استراحت(relaxation)  در زمان دياستول، عدم توانايي افزايش برون ‌ده قلبي به صورت موثر در زمان انجام فعاليت، پاسخ‌ دهي کمتر عضله قلب به تحريکات سيستم سمپاتيک و آدرنالين، عدم توانايي برقرار نگهداشتن فشارخون در هنگام برخاستن مي ‌باشند. با ورود به دوران سالمندي با شيوع بيشتر بيماري‌ هاي قلبي عروقي به خصوص انفارکتوس قلبي، stroke، افزايش فشارخون مجرد سيستولي (isolated systolic hypertensio)، افت فشارخون ارتوستاتيک، تنگي ناشي از کلسيفيه شدن دريچه آئورت، حملات سنکوپ ناشي از آريتمي ‌هاي قلبي مانند سندرم سينوس بيمار (Sick Sinus Syndrome)، وقفه کامل قلبي (complete heart block) و فيبريلاسيون دهليزي مواجه مي ‌شويم.

تغييرات قلبي عروقي در سالمندان بر کيفيت زندگي و طول عمر آنها تاثير نامطلوب مي ‌گذارد. بيماري عروق کرونر شايع ‌ترين علت مرگ در سالمندان است؛ با اين حال آريتمي ‌هاي قلبي و بيماري ‌هاي دريچه ‌اي قلب نيز در اين سنين اهميت ويژه ‌اي دارد. تشخيص اين اختلالات در سالمندان توجه ويژه ‌اي مي ‌طلبد؛ زيرا ممکن است همراه شدن تغييرات ساختماني فيزيولوژيک ناشي از افزايش سن با بيماري قلبي عروقي، بروز علائم کلاسيک بيماري را با تغيير شکل مواجه کند و منجر به تاخير در درمان اين بيماران گردد. سالمندي زيستي که به وسيله طول تلومرهاي کروموزومي ارزيابي مي ‌شود؛ در بروز بيماري‌ هاي مختلف و قلبي عروقي به خصوص بيماري ‌هاي کرونر قلب و نارسايي مزمن قلبي موثر است. همچنين سالمندي زيستي مي ‌تواند اختلاف استعداد بين افراد مختلف را در ابتلا به بيماري‌ هاي قلب و عروق توجيه نمايد